wtorek, 29 kwietnia 2014

Kwietniowe 艣wi臋towanie



Dooko艂a 偶贸艂to od mleczy a u mnie zielono. Dwa lata podchod贸w z wsz臋dobylskim, agresywnym, nachalnym nawet, mniszkiem powoli daje rezultaty. Chodzi艂o mi o to by mlecz nie zag艂usza艂 cudnie b艂臋kitnych kwiateczk贸w przetacznika ale jak si臋 ingeruje w ekosystem to efekty s膮 nieprzewidywalne.
W miejsce mlecza rozpanoszy艂a si臋 zielona, pe艂zaj膮ca, r贸wnie wsz臋dobylska trawka o nitkowatych korzeniach i bia艂ych o艣miop艂atkowych male艅kich kwiateczkach. Nawet s艂oma im nie przeszkadza. Prosz臋 o nazw臋.
I druga r贸wnie podst臋pna i panosz膮ca si臋 trawka o fioletowych male艅kich tr膮bkach o kt贸rej nazw臋 te偶 prosz臋, pewnie Gra偶ka lub Ania wiedz膮.
Codziennie prace przerywa艂 deszcz. Troch臋 z艂o艣ci, troch臋 rado艣ci. Z艂o艣ci 偶e przerywa szwunga, bo ja d艂ugo si臋 zbieram i rozp臋dzam do roboty a rado艣ci, 偶e ciep艂y, prawie majowy deszcz podlewa wsadzone og贸rki, cukini臋, groszek, s艂onecznik, fasolk臋 w kilku odmianach i takie tam inne mecyje. Po deszczu mg艂a melancholijna sprawia, 偶e wok贸艂 mokro i wilgotno. I tylko szkoda, 偶e ogniska nie mo偶na rozpali膰 bo w kr臋gu ka艂u偶a i ga艂臋zie mokre a kark贸weczka zabejcowana le偶y i czeka. Ptasz臋tom deszcz nie przeszkadza, umilaj膮 mi podeszczowe spacery i posiad贸wki na tarasie, g艂o艣nymi, weso艂ymi trelami. 
W te mgliste, wilgotne wieczory czytam "Majster bied臋 czyli zakapiorskie Bieszczady" i p艂acz臋 i 艣miej臋 si臋 do 艂ez, czasem na tej samej stronie. Pi臋kny styl Andrzeja P, cudne sylwetki bieszczadnik贸w a nad tym wszystkim wolno艣膰 i swoboda i wiatr od po艂onin i szum g贸rskich strumieni.
Takie moje 艣wi臋towanie podw贸jnej kanonizacji. Ka偶de zdj臋cie to modlitwa ..... 

18 komentarzy:

  1. Moja mama nazywa艂a ten o bia艂ych gwiazdeczkach - mokrzyc, a te fioletowe tr膮bki to chyba bluszczyk kurdybanek; nie walcz臋 z ro艣linami, zabrak艂oby mi 偶ycia, wi臋c rosnie sobie, co chce, tylko grz膮dki w miar臋 ogarniam; wystraszy艂a艣 czym艣 jaszczurk臋, 偶e ogonek odrzuci艂a? z kwiat贸w mniszka zr贸b sobie winko, pono膰 dobre "na wszystko"; serdeczno艣ci 艣l臋.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Bluszczyk kurdybanek, ale 艣licznie si臋 nazywa. Mnie na trawniku nic nie przeszkadza, ale ju偶 na grz膮dkach zielono, mimo s艂omy, zw艂aszcza brzegami.
      Dopiero na zdj臋ciu zauwa偶y艂am, 偶e ona jaka艣 kr贸tka, mo偶e i gdzie艣 niechc膮cy przydepn臋艂am jej ogonek, chocia偶 ja przecie偶 tak chy偶o i r膮czo nie biegam po w艂o艣ciach.
      Do winka nie mam cierpliwo艣ci, wol臋 naleweczki, wi臋c mo偶e zrobi臋 nalewk臋 mlecz-n膮.:-)

      Usu艅
  2. Gwiazdnica pospolita i bluszczyk kurdybanek. :) Na zdj臋ciu troszk臋 schowany i mia艂am w膮tpliwo艣ci, ale Maria je rozwia艂a. Znalaz艂am te偶 tak膮 stron臋: http://ziolowyporadnik.pl/ziola/bluszczyk-kurdybanek/
    Zajrzyj tam. :) A m艂ode ziele gwiazdnicy niekt贸rzy nawet dodaj膮 do sa艂atek. Osobi艣cie nie pr贸bowa艂am.:)
    Serdeczno艣ci :)

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Przeczyta艂am o gwiazdnicy: "na jednej ro艣linie dojrzewa kilka tysi臋cy nasion (do 25 tysi臋cy) i przez 20 lat s膮 zdolne do kie艂kowania nawet pod 艣niegiem" R臋ce opadaj膮 jakie to wytrwa艂e i plenne.Ile tej sa艂atki zrobi艂abym z moich rabatkowych zbior贸w - wiadrami zbieram.
      Kurdybanek mi si臋 podoba, nie b臋d臋 go usuwa艂a. Pozdrawiam i dzi臋kuj臋.

      Usu艅
  3. Niestety walka z mleczem skazana jest na niepowodzenie. Mo偶na tylko ograniczy膰 ilo艣膰 i to mi si臋 udaje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Tako偶 i ja mniemam, ograniczam od dw贸ch lat i ju偶 zaczynaj膮 by膰 widoczne rezultaty. Chyba, 偶e na moje jeszcze za wcze艣nie?

      Usu艅
  4. Witaj Krysiu! Dawno Ci臋 nie by艂o -ju偶 si臋 st臋skni艂am. Bia艂okwiatkowe utrapienie to gwiazdnica ,a fioletowa -bluszczyk kurdybanek.Mo偶na go suszy膰 i dodawa膰 po trochu do mi臋s.Z mlecza robi艂am wino ,dobre ,nie powiem ,a co roku robi臋 mi贸d mniszkowy dla moich wnucz膮t ,a teraz jeszcze prawnuka. Ca艂uj臋 ci`臋 mocno -I艣ka.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Witaj Isiu. Od razu zaczynam od pro艣by. Podaj mi Tw贸j adres mailowy, przy wymianie dysku pogubi艂am mn贸stwo kontakt贸w, a mo偶e um贸wiliby艣my si臋 na kiedy艣 w Brz贸zie?
      Gwiazdnica to rzeczywi艣cie utrapienie, przeczyta艂am, 偶e w ci膮gu lata mo偶e wyda膰 nawet 3 pokolenia ro艣lin, czyli babki, c贸rki i wnuczki. Ale te偶 pisz膮, 偶e wyst臋puje na glebach bogatych w azot, wilgotnych oraz na stanowiskach ruderalnych. Mo偶e i chatta nie jest najm艂odsza ale 偶eby zaraz rudera? Bluszczyk kurdybanek mi si臋 podoba i pszczo艂y te偶 go lubi膮. B臋dziemy w przyjaznej symbiozie.
      Dobry pomys艂, miodzik mlecz-ny dla prawnuczka. To mam jeszcze troch臋 czasu. Mam nadziej臋 :-) Serdeczno艣ci przesy艂am gor膮ce.

      Usu艅
    2. Isiu, usun臋艂am Tw贸j komentarz bo poda艂a艣 "wra偶liwe" dane :-))) ale zapisa艂am. Dzi臋kuj臋, Dam zna膰 kiedy b臋d臋 w Brz贸zie. W艂a艣ciwie to jad臋 tam jutro raniutko z przyjaci贸艂k膮, ale b臋dzie jeszcze niejedna okazja, mo偶e nawet w maju. Wi臋c do zobaczenia i us艂yszenia.

      Usu艅
  5. Ja si臋 na trawskach nie znam wcale, dzi艣 w艂a艣nie z tym gownem walczy艂am (za pomoc膮 s膮siada), wi臋c nic nie gadam. Jaszczury super!

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Ma艂o by艂o s艂o艅ca wi臋c jaszczurki raczej pochowane ale niechno tylko po艣wieci i przygrzeje b臋d膮 si臋 ca艂ymi rodzinkami wygrzewa膰 na moich obrze偶ach. 呕yjemy w przyja藕ni i sobie nie przeszkadzamy.

      Usu艅
    2. W takim razie prosz臋 tu je pokazywac, piekne stwory, ja moze w przesz艂ym zyciu by艂a takim, bo te偶 lubi臋 zalec na s艂onku.

      Usu艅
    3. Pi臋kne? To偶 to ma艂e jaszczury. Nie przeszkadzamy sobie ale si臋 nie lubimy. Nie wiem co mi przysz艂o do g艂owy z t膮 przyja藕ni膮 jaszczurkow膮. Kiedy艣, dawno, dawno temu te偶 lubi艂am si臋 wygrzewa膰 w s艂o艅cu, teraz uciekam w cie艅.

      Usu艅
  6. Mniszek si臋 panoszy, wi臋c korzysta膰 trzeba z jego w艂a艣ciwo艣ci i leczy膰 dolegliwoci wszelakie, kurdybanek jest 艣liczny, traktuj臋 go jak domownika, niech sobie robi co chce :--))) buziaki!

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Ju偶 r贸偶owy 艣wit na popielatym niebie, zaraz p贸jd臋 spa膰. Z kurdybankiem mam zamiar si臋 zaprzyja藕ni膰, bo i nazwa pi臋kna i pszczo艂y go lubi膮. Ale z gwiazdnic膮 - wojna! Tylko or臋偶a nie mam, bo chemia nie ma wst臋pu na moje w艂o艣ci. Serdeczno艣ci.

      Usu艅
  7. Nazwy ju偶 rozwik艂ane, wi臋c temat zostawiam. Zauwa偶y艂am ostatnio trend, co by w ogrodach w艂a艣nie takie dzikie ro艣liny zostawia膰... No, mo偶e nie takie a偶, ale np bodziszki, wilczomlecze...
    Po tym deszczu to dopiero b臋d膮 chwasty ros艂y.... U nas to ju偶 jest masakra. Ale jak obrobi臋 moj膮 Skarp臋, to te偶 si臋 pochwal臋 zdj臋ciowo. Na razie nawet na robienie zdj臋膰 ochoty nie ma... cho膰 ju偶 lepiej, du偶o lepiej...
    Dzi臋kuj臋 Ci za wszystkie ciep艂e s艂owa :)

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Tak robi艂am ale w zesz艂ym roku w takiej dzikiej 艂膮ce zal臋g艂y mi si臋 w臋偶e, mo偶e tylko zaskro艅ce ale wystraszy艂y mnie bardzo i teraz wol臋 chodzi膰 po skoszonym, bo cz臋sto chodz臋 boso.
      Maj i czerwiec to najwi臋ksze przyrosty chwa艣cior贸w, ciep艂o i wilgotno.
      Dobrze, 偶e ju偶 lepiej, trzymaj si臋 dla Liwki. Serdeczno艣ci.

      Usu艅
  8. Ania z Siedliska4 maja 2014 21:39

    Zbyt p贸藕no zajrza艂am, zagadki rozwi膮zane. Gwiazdnicy i u mnie pe艂no ale ona, na szcz臋艣cie, 艂atwo daje si臋 wyrywa膰. Kurdybanka mam mn贸stwo, nawet mam ozdobny - bia艂o-zielony. Suszony to ziele wielkiej mocy - wykorzystaj go. U艣ciski !

    OdpowiedzUsu艅